19. 3. 2019 – Velikonoční dílnička v Domově důchodců

V Domově důchodců je už tradicí, že se s blížícím jarem vyrábí velikonoční dekorace, které pak zdobí interiéry domova. Obvykle se tvoří dvě odpoledne vždy týden po sobě.

S JanouV a JanouŠ jsme se vydaly na dílničku druhou v pořadí, která se uskutečnila v úterý 19. března 2019. Když jsme stanuly v určenou dobu v prvním patře ve společenské místnosti, už to tam tvořivě klokotalo. Za dlouhými stoly, na nichž ležely hromady materiálu, už sedělo několik klientů, kolem nich poletovaly zaměstnankyně, nabízely občerstvení a rozdávaly práci. Usadily jsme se a už tu byla nabídka kávičky a buchty. Vždycky se tu o nás totiž perfektně starají a nenechají nás trpět hladem ani žízní :o) Jany nafasovaly syrová vejce, která balily do pytlíčků ze silonek a plnily je lístky různých rostlin. Já jsem dostala vejce vyfouknutá, lepidlo, štětce a třpytky. Teprve nyní, když jsem se snažila vytvořit na skořápkách něco, co by aspoň trochu připomínalo ozdobný dekor a ne změť třpytek se spoustou hluchých míst, kam se mi nepodařilo nanést lepidlo, jsem v duchu hluboce smekala před umem malířek z vánočních ozdob. Naproti mně si přisedla jedna z klientech a dožadovala se práce. Vypadala velice odhodlaně. Vysvětlila jsem jí, o co jde a ona se okamžitě pustila do díla. Vymyslela vlastní metodu, kdy třpytky na vejce nesypala lžičkou, ale rovnou je celá „máčela“ v mističkách se třpytkami. Trošku mě její styl práce zaskočil, ale byl mi velice sympatický, protože u práce vypadala šťastně a byla neuvěřitelně výkonná. Jela jedno vajíčko za druhým, zatímco já jsem se pachtila a šlo mi to jak psovi pastva. Paní byla od směsi lepidla a třpytek neuvěřitelně zapatlaná, což ale nijak nebránilo jejímu pracovnímu zanícení. Přinesli jí lavórek s vodou, aby se mohla očistit, takže nebyl žádný problém. K mému údivu byla její strakatá vajíčka na rozdíl od těch mých velmi krásná. Opravdu. V jednoduchosti je prostě síla. Když jsme zpracovaly všechny přidělené vejduňky, paní se umyla, rozloučila se a odešla. Mně za chvíli na stole přistálo další plato vyfoukaných vajec. A to jsem si myslela, že už to mám za sebou :o) Získala jsem už ale určitý grif, takže mi šla práce docela od ruky. Navíc si ke mně přisedly obě Jany, které už měly svou práci hotovou a celkem jsme se zdobením pohnuly.

Čas se pomalu nachýlil, takže jsem se umyla, sebrala svoje věci, chopila se vozíku s klientkou, kterou pravidelně navštěvuji a která seděla celou dobu po mém boku. Už jí moc nejde jemná motorika, takže si jen užívala společnosti. Zavezla jsem ji na její pokoj a tím pro mě mise velikonoční dílnička č. 2 skončila.

Letos to budou mít v domově zase krásné. Vždycky to tam totiž mívají na jaře a před vánocemi nádherně nazdobené a načančané.

MarcelaS

Velikonoční dílnička v Domově důchodců

Fotky ZDE