20. 6. 2020 – Vítání léta

Vítání léta se i navzdory počasí opět vydařilo.

Dobrovolnické centrum Královédvorská Arnika, z. s. připravila pro klienty Domova sv. Josefa další tradiční „Vítání čtvera ročních období.“ To letošní VÍTÁNÍ LÉTA, které se konalo 20. 6. 2020 v parku areálu DSJ, se zapíše do dějin organizace nejen proto, že Arnika zároveň oslavila 18té narozeniny, ale i pro rekordní počet zúčastněných klientů. Po koronavirové přestávce si to všichni užívali a nikdo pod velkými stany ani nepozoroval, že stále prší.

Poprosila jsem zakladatelku a šéfovou spolku, paní Janu Štěpánovou o několik zásadních informací k této akci:

Co všechno předchází tomu, než se sejdou klienti Domova sv. Josefa, Diakonie, jejich rodinní příslušníci, zaměstnanci DSJ, dobrovolníci, sponzoři, hosté?

Jana: “Role máme již rozdělené z minulých akcí. Katka K. je hlavní nákupčí všech důležitých drobností a jako pokladní a hospodářka zároveň jistí celou akci nejen po finanční stránce. Je velkou, hlavně psychickou, oporou mému manželovi. Olda toho má na starost docela dost a Katka je praktická a on se s ní rád radí. No a já mám radost, že si můžu relativně v klidu péct to „svoje cukroví“, i když podle Oldy se prý pletu do všeho. On má kolem sebe partu kamarádů a kolegů v čele s Liborem S., panem Novákem, pomáhá i Katky manžel a zeť a plno dalších. Společnými silami zajišťují veškeré zázemí, jen velký stan nám letos půjčili a postavili, pouze za občerstvení, hasiči z Choustníkova Hradiště.

Kdo vymyslel ten úžasný program v podobě ukázky výcviku šikovných psů Border kolie a Sheltie a moc povedené vystoupení taneční skupiny VEM SI PRÁŠEK?

Jana: „Program vymýšlíme už dlouho dopředu s Katkou K., Jitkou H. , Marcelkou S. a dalšími dobrovolníky. Každý nápad je dobrý a co se nevešlo do programu letos, bude třeba při vítání podzimu nebo léta příští rok. Všichni účinkující letos vystupovali pouze za občerstvení a zaslouží si velké poděkování.

Kromě prasátka a klobás se pulty prohýbaly pod vynikajícím cukrovím, koláčky, zákusky. Tvoje dcera Jana, která na akci spolu s Ilonou S. s milým úsměvem obsluhovala strávníky, mi prozradila, že jsi i přes zablokovanou krční páteř pekla čtyři dny.

Jana jen skromně dodává: „Pekla ještě Martinka J., Jana Č. a Stáňa Z.“

Předpověď počasí nebyla vůbec dobrá, uvažovali jste, že by se akce vůbec nekonala?

Jana: „Názory padaly různé, ale všechno mimo park by bylo špatně. Olda řekl, že bude zajišťovat pouze variantu v parku a Katka K. ho podpořila. Tím bylo rozhodnuto, ale jednoduché to nebylo… Předpověď počasí byla zoufalá a my jsme jen doufali a moc si přáli, aby hlavně nebyla bouřka a silný vítr.

Celá akce propršela, ale měla jsem dojem, že se všichni dobře baví a každý si nachází v programu „to své“. Kapela DVORSKÝ VÝBĚR hrála dokonce i na přání. Krásně to vyjádřila paní Jitka Holcová z DSJ na diskuzním fóru Arniky, kde píše:

„Klient Láďa při závěru písní, které si přál zahrát, volal celý nadšený s jiskřičkami v očích, že je TO ŠPICE! Tak nadšeného člověka jsem dlouho neviděla… a pochopila jsem ten motor, který vás žene k tomu, proč to všechno děláte… DÍKY, ŽE JSTE.“

Mezi programem se na chvíli ujala mikrofonu právě paní Holcová, aby za vedení DSJ pogratulovala Arnice k 18letému výročí fungování a srdečně děkovala za spolupráci a vše, co pro klienty dobrovolníci dělají a předala paní Štěpánové osmnáct nádherných rudých růží a bonboniéru.

Jano, co ještě dodat závěrem?

Jana: “Velké díky patří všem, kdo se jakkoli na akci podíleli, také samozřejmě sponzorům. Při loučení a děkování kapele nám pan kapelník řekl slova, která nás potěšila a dojala: „ Bylo nám ctí podpořit takovouto akci a pokud budete chtít, rádi si to někdy zopakujeme.“

Takové bylo VÍTÁNÍ LÉTA 2020. Pokusila jsem shrnout nejen jeho program, ale hlavně poukázat i na tu velkou lidskost, skromnost a srdečnost, která mezi pracovníky DSJ, dobrovolníky, klienty a všemi lidmi, kteří pomáhají, panuje. S jakým nasazením a pozitivní energií to vše dělají.

Jana závěrem (opět skromně) dodává: “…mě to všechno moc baví a dodává energii.“

Děkuji Janě Štěpánové, že si na mě našla čas i přes pracovní vytížení a velmi ochotně mi pomohla svými komentáři se psaním tohoto článku.

Linda K

fotogalerie č. 1
fotogalerie č. 2
fotogalerie č. 3
fotogalerie č. 4