Postřehy z konference o RS

S Erikou jsme se 8. září zúčastnily odborné konference pro veřejnost na téma Komplexní péče u osob s těžkým neurologickým poškozením hybnosti (nejen) vlivem roztroušené sklerózy (RS). Chtěly jsme se dozvědět víc o nemoci klientů, které doprovázíme na akce.

Vyslechly jsme toho opravdu hodně o nemoci, o terapiích a pomůckách, které lidem s RS pomáhají. Byla to spousta zajímavých informací. Zdravý člověk si vůbec nedovede představit, co všechno člověka s RS sužuje. A to jak po stránce fyzické, tak i psychické.

Musím smeknout před lidmi trpícími touto nemocí. S kolika problémy se musí potýkat a kolik bolesti, která je provází každý den, musí unést. Měli by milion důvodů být v nenáladě třeba zrovna kvůli bolesti, o které nikdy nevědí, kdy je přepadne. Musím ale konstatovat, že je na akcích vídám usměvavé a vděčné za každou drobnou pomoc, kterou jim my, co je doprovázíme, poskytujeme.

A ještě chci říct na adresu všech přednášejících, že jsem z nich cítila obrovskou touhu nemocným pomáhat. Byli opravdu zapálení pro věc – prostě lidi na svém místě.

MarcelaS