Vítání jara bude – hurá!

Středa 21. dubna 2021

Vítání jara bude! Hurá!

Vítání čtvera ročních období v DSJ se stalo krásnou tradicí. Tyto malé „slavnosti“ probíhaly bez přestávky téměř 18 let. V roce 2020 jsme tuto šňůru museli 2x přerušit. Jaro jsme nevítali vůbec a zimu tak trochu on-line. Letos už to vypadalo, že jaro opět nepřivítáme, ale situace se začala zlepšovat, a my jsme se s vedením DSJ dohodli, že za dodržení protiepidemiologických opatření by se akce, sice později a jedině venku, dala uskutečnit. První termín byl na středu po Velikonocích, ale hlásili tak beznadějně špatné počasí, že jsme termín posunuli na další středu. Situace se opakovala, předpověď byla ještě horší, mohl prý by napadnout i sníh!? Akce opět o týden posunuta. Tentokrát má být ve středu nejlepší počasí z celého týdne – poměrně teplo, ale hrozí přeháňky, možná i bouřky! „Krizový štáb“ rozhodl, že budeme počítat s tím, že jaro přivítáme, ale konečný verdikt padne raději až v úterý ve 12 hod. Hlavní slovo měl manžel Katky K. Jeho zaměstnání ho nutí sledovat a vyhodnocovat předpovědi počasí.  V úterý v poledne Katka hlásila, že podle manžela by to mělo vyjít. Volala jsem hudbě a pan Robek, kapelník, pronesl: „My máme naladěno.“ A bylo rozhodnuto. Jdeme do toho, už nás nic nezastaví. Jak je naším zvykem, zajišťujeme nejen kulturní program, ale vždy připravíme i něco dobrého. Po rozhodnutí, že akce bude, jsme měly napilno. Jedna dobrovolnice připravila jednohubky a chlebíčky, druhá upekla výborné slané šneky a my tři další jsme pekly sladké dobroty. Když jsme v DSJ všechno vyložily na dlouhý stůl, a ještě na lavici, byl to opravdu utěšený pohled.

Počasí nás přece jen trochu zkoušelo. Svítilo a hřálo sice slunce, ale vítr byl tak silný, že jsme v poslední chvíli akci přemístili z náměstíčka na nádvoří. A tam, za větrem, mohli klienti sedět buď na sluníčku nebo ve stínu, jak komu vyhovovalo. JanaŠ krátce přivítala přítomné a také hudbu, vysvětlila, o jakou akci se jedná, protože jsme mezi klienty zaznamenali dost úplně nových tváří. A už nastala chvíle pro Dvorský výběr. Ten nás zase překvapil svým složením. To se často mění podle toho, kdo zrovna může přijít. Tentokrát se hrálo na pět kytar, basu, harmoniku foukací i tahací, a ještě na příčnou flétnu. Zpívalo se sborem (i s diváky), ale také sólově a bylo to moc, moc hezké. Svůj podíl na spokojenosti diváků s hudbou měl jistě i dlouhý kulturní půst, nicméně tuhle partu vždycky rádi zveme a oni zase, podle jejich slov, vždycky rádi přijdou.

Pro pořadatele (tedy pro nás z KA) je pokaždé největší odměnou, když se vystoupení líbí a občerstvení chutná. Pochval obojího se nám dostalo až-až! Neustále jsme se mezi klienty pohybovaly s tácky se slanými i sladkými dobrotami, nabízely, ale také pomáhaly některým klientům při konzumaci či pití kávy. A opravdu velmi často jsme slyšely: „Tohle, tohle si vezmu ještě. To je moc dobré. A co je tamhleto? To jsem ještě neměl(a), to chci taky zkusit.“ Někdo dával přednost zákuskům, jiný jednohubkám či slaným šnekům, a kde kdo zkusil ode všeho… a ne jednou… A tak to má být!

Potěšilo nás, že se přišel podívat i pan vedoucí DSJ D. Melichar, a viděl spolu s námi, že se přítomným klientům po dlouhé a nepříjemné době covidových omezení vloudil úsměv do tváří, že pookřáli. Všichni si přejeme, aby se nemoc, která tolik změnila životy nás všech, už konečně vytratila a mohli jsme se vrátit do obvyklých kolejí. My v Královédvorské Arnice jsme připraveni obohatit dny „svých“ klientů o zajímavé zážitky. Čekáme netrpělivě, zda se budou moci uskutečnit naše plánované a klienty oblíbené akce.

Strávili jsme na nádvoří Domova sv. Josefa krásné, hřejivé odpoledne a… druhý den se opět výrazně ochladilo! Jestli my nejsme „děti Štěstěny.“

JanaŠ a KatkaK