Výlet do Prahy s klienty Domova sv. Josefa

Na konci listopadu 2022 se naše dobrovolnice StáňaZ vydala s šesticí klientů Domova sv. Josefa dodávkou do Prahy na výstavu Cesta za duhou. Ta se uskutečnila v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze 6 – Dejvicích.

Cesta za duhou je projekt, jehož cílem je představit díla autorů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní a ukázat pohled autora – pacienta – na svou nemoc, své okolí, svět kolem sebe.

cestazaduhou.cz

Klienti s sebou vezli knihu Roztroušená inspirace – knihu veršů, ilustrací i příběhů, co píše sám život…, aby se pochlubili, že naši klienti jsou také talentovaní tvůrci…
Ta vznikla v roce 2021 za podpory Ministerstva kultury ČR, které tak umožnilo lidem, kteří by se jinak nepotkali, propojit své myšlenky v podobě veršů, písní či obrázku do této jedinečné sbírky. Kniha Roztroušená inspirace je doplněna i audio nahrávkou. Umělci Ladislav Peřina, Jirka Pilař, Jan Kurucz, Filip Pýcha zpracovali osobitým způsobem vybrané texty autorů a vtiskli knize další rozměr.

22. 11. 2022 jsem byla s klienty DSJ v Praze na výstavě jako doprovod. Výstava byla pěkná, ale krátká. Pěknou tečkou za touto návštěvou Prahy ale byla maminka jednoho z klientů – pana Jiřího -, která se za svým synem přišla podívat a pozvala nás domů do malého domku v Praze na pohoštění. Všech 6 klientů na vozících plus 3 doprovody narovnala do své kuchyně. Měla napečené koláčky, uvařila nám kávu a čaj. Velký dík této paní. Klienti DSJ byli velmi spokojení a výlet se zážitkem se jim líbil.

StáňaZ